lesson

Oyun Terapisi Eğitimi Sertifika Programı

star
star
star
star
star
schedule 120 الوقت الحاضر
الوحدات
 • check Oyun Nedir? - Oyuna Giriş incele
 • check Oyunun Gerçek Hayatla İlişkisi incele
 • check Dezavantajlı Gruplar ile Oyun Terapisi incele
 • check Oyun Terapisinde Uygulayıcının Yeri incele
 • check Oyun Terapisi Odasının Özellikleri incele
 • check Oyun Terapi Odasındaki Oyuncaklar Nelerdir? incele
 • check Oyun Terapi Odasına Oyuncak Seçimi incele
 • check Oyun Terapi Odasında Terapistin Yeri incele
 • check Oyun Terapisinde Ailenin Rolü incele
حول

Çocuk, kendisini oyunlarla ve oyuncaklarla ifade etmektedir. Oyun Terapisi, çocukların yetişkinler gibi kendi duyguları hakkında konuşamamasından dolayı, çocuğun duygusal dünyasına ulaşmak için kullanılan etkili bir yöntemdir. Özel hazırlanmış ve simgesel anlamları bulunan oyuncaklarla dolu bir odada terapist, çocuğun yarattığı oyuna ortak olur. Bu oyuncaklar çocuğun duygusal ihtiyacını temsil ederler. Travma yaşayan çocukla rol oyunları oynanarak bu zor deneyimleri tekrar canlandırılır. Çocuk, kızgınlık, öfke, üzüntü ve hayal kırıklıklarını ifade etme şansı bulur. Bu olumsuz deneyimlere terapistle kurduğu güven verici ilişki ışığında tekrar yaklaşılır ve sorunlarla ilgili anlayış ve rahatlığa ulaşılmaya çalışılır.
Oyunlarda yarattığı, yaşamına benzer durumlara karşı bakış açısı ve davranışlarını oyun sürecine müdahale eden terapist sayesinde değiştirir. Bu şekilde hayatla ve insanlarla kurduğu ilişki sağlıklı bir hale gelir. Ebeveynlerin tutumu ve desteği de oyun terapisi için vazgeçilmez bir unsurdur. Oyun terapisinin amacı çocuğun kendini duygusal olarak iyi hissetmesini sağlamaktır. Çocuğun normal gelişimini etkileyen duygusal, davranışsal ve psikolojik problemleri ortadan kaldırmak ve problemin büyümesini önlemektir.

Oyun Terapisinin Amacı Nedir?

Her çocuk kıymetli ve özeldir. Oyun ise her çocuk için vazgeçilmezdir. Çocuk, oyun ve oyuncaklar yoluyla kendilerini ifade eder, kendi sınırlarını çizer. Çocuklar için oyun  kendi sınırlarını en çok zorladıkları alandır.  Oyun terapisinin amacı; çocuğun oyunla kendini etmesi, kullanılan oyuncaklar ve materyaller ile kendi dünyasını terapiste açmasıdır. Terapist, yıkılan veya bozulan dengeleri tekrar sağlamaya çalışır. Bu sayede aileler de çocuklarının ne hissettiğini, farklı bakış açıları olabildiğini ve onlar da bazen fark edemedikleri şeyleri beklediklerini görürler. Çocukların davranışlarında sürekli olarak yetişkinlere verilen mesajlar vardır. Oyun aslında çocukların yetişkinlerle iletişim kurma yoludur. Oyun Terapisi eğitimiyle çocuklarla olan iletişiminiz ve ilişkiniz gelişecektir.
Oyun oynarken çocuğun içinde bulunduğu davranışları daha iyi analiz edebilecek gözden kaçan ve önemsenmeyen birçok davranışın anlamını daha iyi kavrayabileceksiniz. Seçtiği oyuncakla size vermek istediği mesajı daha iyi analiz edebileceksiniz. Farkında olmadan yaptığınız birçok davranışın olumlu ve olumsuz yanlarını görebileceksiniz. Çocuğun davranışlarını etkileyen birçok farklı etkeni (sosyal çevre, aile, arkadaş, toplum vb.) daha iyi analiz edebileceksiniz. Oyun terapisi ile çocukların özgüvenleri gelişir, sorumluluk almayı ve sorumluluklarını yerine getirme aynı zamanda problemler karşısında öfkelenmek yerine çözüm noktasında yollar arayarak sosyal ilişkilerinde iyileşme sağlayabilecektir. Bir çocuğu anlamak yeni bir dil öğrenmek kadar zordur. Çocuklarla iletişim kurmanın en önemli yolu ise sürekli değişen dünyada kendinizi geliştirmek ve sürekli yenilenmektir.

Oyun Terapisini Eğitimine Kimler Katılabilir?

Çocuk ve Ergen Psikiyatristler ve Asistanları
Psikologlar,
Psikolojik Danışmanlar,
Rehber Öğretmenler,
Sosyal Hizmet Uzmanları
Çocuk Gelişim Uzmanları,
Okul Öncesi / Anaokulu Öğretmenleri,
Özel Eğitim Uzmanları,
Aile Danışmanları,
Tıp ve Hemşirelik Mezunu Olanlar

Oyun Terapisi Eğitimi Sertifikası İstihdam Olanakları;

Ana okulları ve kreşlerde, özel danışmanlık merkezlerinde, hastaneler vb. yerlerde çalışabilirler.

Eğitiminizin sonunda e-devlet sisteminden sorgulanabilen İstanbul Gedik Üniversitesi onaylı veya uluslararası onaylı sertifika tercih edebilirsiniz.

timer

حضور الدورة / التدريب

الوصول إلى تفاصيل الدورة

دروس من السجل
1750.00 ₺850


للحصول على معلومات مفصلة
Editörün notu; Değerli kursiyerimiz, eğitim programlarımızda sizin kişisel gelişiminize, değer verdiğimizi bilmenizi isteriz. Biz eğitim sürecini tamamlamayan kullanıcılarımıza sertifika vermiyoruz. Ayrıca satın almak istediğiniz eğitimin doğru kuruluş tarafından sertifikandırılmasının öneminin farkındayız. Günde yüzlerce kişinin farklı firmalardan eğitim sürecini tamamlamadan satın aldıkları sertifikalarının iptal edildiğine şahitlik ediyor ve bu durumdan hüzün duyuyoruz. Bu doğrultuda ihtiyaç duyduğunuz sertifikanızın daha sonra iptal edilmemesi için eğitimi olmayan sertifika programlarına hayır deyiniz.

Üniversite onaylı belgenizi e-Devlet aracılığı ile doğrulayabilirsiniz. 

https://www.turkiye.gov.tr/belge-dogrulama 

Aşağıdaki sertifika kursiyerimizden izin alınarak paylaşılmaktadır, e-Devlet aracılığı ile sorgulayarak geçerliliğini kontrol edebilirsiniz.


Sertifika tercümanlık hizmeti alınabilir anlaşmalı olduğumuz Antalya Aspendos Tercümanlık tarafından 175 TL hizmet bedeli karşılığında sağlanabilmektedir. Noter onayı gereken tercümanlık hizmeti çeviri ile beraber  750 TL hizmet bedeli karşılığında sağlanabilmektedir.

Çeviri hizmeti fiyatları temsilidir değişiklik gösterebilir, fikir amaçlı sunulmuştur.  Detaylı fiyat için lütfen bilgi alınız. 

التقييمات
4.9
star star star star star
star star star star star
star star star star star_border
star star star star_border star_border
star star star_border star_border star_border
star star_border star_border star_border star_border
وحدات الدورة
Oyun Nedir? - Oyuna Giriş

الدروس
 • check Oyun Terapisi 1 Modül Oyuna Giriş.mp4

دروس من السجل
0.00 ₺0


Oyunun Gerçek Hayatla İlişkisi

الدروس
 • check Oyun Terapisi Modül 2 - Oyunun Gerçek Hayatla İlişkisi.mp4

دروس من السجل
0.00 ₺0


Dezavantajlı Gruplar ile Oyun Terapisi

الدروس
 • check Oyun Terapisi Modül 3 - Dezavantajlı Gruplar ile Oyun Terapisi.mp4

دروس من السجل
0.00 ₺0


Oyun Terapisinde Uygulayıcının Yeri

الدروس
 • check Modül 4 - Oyun Terapisinde Uygulayıcının Yeri Yeri.mp4

دروس من السجل
0.00 ₺0


Oyun Terapisi Odasının Özellikleri

الدروس
 • check Modül 5 - Oyun Terapi Odası.mp4

دروس من السجل
0.00 ₺0


Oyun Terapi Odasındaki Oyuncaklar Nelerdir?

الدروس
 • check Oyun Terapi Odasındaki Oyuncaklar.mp4

دروس من السجل
0.00 ₺0


Oyun Terapi Odasına Oyuncak Seçimi

الدروس
 • check Oyun Terapi Odasına Oyuncak Seçimi.mp4

دروس من السجل
0.00 ₺0


Oyun Terapi Odasında Terapistin Yeri

الدروس
 • check Oyun Terapistinin Görevleri.mp4

دروس من السجل
0.00 ₺0


Oyun Terapisinde Ailenin Rolü

الدروس
 • check Oyun Terapisinde Ailenin Rolü.mp4

دروس من السجل
0.00 ₺0


close